Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w naszym przedszkolu

W dniach 11.10.2021-15.10.2021 nasze przedszkole brało udział w ogólnopolskiej kampanii pt.: "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia". W tych dniach można było podziwiać w naszym przedszkolu stół z różnego rodzaju dawnymi narzędziami, sprzętem domowym i naczyniami potrzebnymi do wypieku chleba, kłosami i nasionami zbóż, ziarnami, które można dodawać do pieczonego pieczywa. Na stole były również koszyczki z kromkami pieczywa, które dzieci konsumowały smarując je sobie masełkiem oraz miodem. Degustacja cieszyła się dużym powodzeniem.

W grupach prowadzone były rozmowy o zdrowym żywieniu i zdrowym stylu życia wykorzystując plakaty, piramidy żywieniowe, filmy edukacyjne związane z tym tematem.

Oprócz tego dzieci brały udział w różnego rodzaju zajęciach, np.:

• opowiadaniach "Jak powstaje chleb", "Abecadło o chlebie''

• "Od ziarenka do bochenka" - historyjka obrazkowa

• układaniu rymowanek o chlebie, takich jak "Chcesz być na czasie, jedz chleb na zakwasie

• lepienie z plasteliny, masy solnej różnego rodzaju pieczywa, malowanie farbami

• wydzieranie, wycinanie, naklejanie sylwet pieczywa

• zabawy z mąką - rysowanie palcami na rozsypanej w kuwecie mące

• zabawy ziarnem - segregacja

• zabawy badawcze:
    - czy mąka lepi się z wodą? (łączenie wody z mąką)
    - czy mąka rozpuszcza się w wodzie?
    - czy mąkę można przesiać przez sito?
    - obserwacja mąki pod lupą

Można śmiało powiedzieć, że podczas realizacji projektu "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia" w naszym przedszkolu dzieci poznały wiele cennych zasad oraz pojęć związanych ze zdrowym odżywianiem, które zostały wsparte praktycznymi przykładami. Na podstawie własnych działań i doświadczeń przedszkolaki zdobyły wiedzę i utrwaliły ją w efektowny sposób.